Najczęstsze powody rozpadu małżeństwa

129

Wiele osób zrzuca całą winę na aktualne lawiny w rozpadach małżeństw na koronawirusa, jednakże nie jest to do końca prawda, z racji tego, że koronawirus tylko obnażył to, co już działo się od dawna za kulisami. Dlatego też dziś przedstawimy ci najczęstsze powody, dla których małżeństwa się rozpadają.

Co powoduje rozpad małżeństwa?

Tak naprawdę wiele zależy od indywidualnych problemów, ponieważ nie zawsze wiemy, co tak naprawdę wydarzyło się w danym małżeństwie i dlaczego się rozpadło. Ludzie też często kłamią, dlaczego małżeństwo ich się rozpadło, ponieważ chcą szybkiego rozwodu niż zagłębiania się w prywatne sprawy. O wiele wygodniej jest wspomnieć o niekompatybilności poglądów lub różnicach w światopoglądzie, niż ujawnić komuś zewnętrznemu ciemną stronę swojego małżeństwa. 

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie decydują się na rozwód. Jednak nie zawsze łatwo jest jednoznacznie określić, które z tych czynników odgrywają fundamentalną rolę w wielu problemach. Można powiedzieć, że za główny powód to różnice w zdaniach.  

Jeśli chodzi o takie bardziej ,,zewnętrzne” powody, dlaczego tak się dzieje, jest to zazwyczaj : brak zachowania lojalności małżeńskiej, alkoholizm, trudności mieszkaniowe, problemy finansowe, dysharmonia, brak seksu, długotrwały brak małżonka, różnice filozoficzne i inne. 

Brak seksu

Oprócz problemów finansowych to właśnie brak seksu jest częstą przyczyną rozwodów w pierwszych latach małżeństwa. Między 10 a 15 rokiem małżeństwa ryzyko zdrady małżonka dramatycznie wzrasta. W końcu po tych 10 latach seks z nieznajomą to naprawdę ciężka do odrzucenia oferta, z racji tego, że ile można ugniatać to samo, czyż nie?

 Im dłuższe małżeństwo, tym mniej powodów do rozwodu ze względu na charakter – dla małżonków ważne powody rozwiązania małżeństwa są zwykle małe rzeczy, które narastają z czasem.

W ostatnich latach osoby z dłuższym stażem (nawet 15-20 lat) coraz częściej rozwiązują swoje małżeństwa. Wydaje się, że w większości przypadków dzieci są tylko spoiwem, które „łączy” nieudane relacje. Jednakże kiedy dzieci już dorastają, to związek po prostu się rozpada, z racji tego, że partnerzy nie są w stanie z sobą wytrzymać.

Czy małżeństwa przestaną istnieć za kilka lat?

Niestety, ale z racji tego, że mamy internet, aplikacje randkowe oraz pornografię, liczba zawiązywanych małżeństw co roku mocno spada. Dodatkowo, wzrasta liczba rozwodów, nie mówiąc już o tym, że średnia długości ,,życia” małżeństwa to aktualnie około 1-3 lat. Jeszcze kilka lat temu było to około 5-10 lat, jednakże ludzie z racji globalizacji widzą, że nie muszą wcale być w małżeństwie, aby być z partnerem i wychowywać dzieci. Dlatego też być może, ale małżeństwa całkowicie stracą akredytację społeczną, przez co nasze społeczeństwo zacznie wyglądać zupełnie inaczej, niż się tego spodziewamy.