Dlaczego konkubinat stał się popularny?

267

Dwudziesty pierwszy wiek wniósł bardzo wiele zmian w nasze struktury społeczne, jedną z tych zmian to to, że małżeństwo przestało być ukoronowaniem życia dla wielu osób, dlatego też liczba małżeństw z roku na rok spada, przy jednoczesnym wzroście liczby par typu konkubinat. Jednakże czy jest to jedyny powód, dla którego ta forma związku w dorosłym życiu jest tak popularna?

Dlaczego konkubinat stał się popularny?

Zmiany w naszym społeczeństwie

Nikt nie lubi być czegoś nie do końca pewien, czyż nie? Nie inaczej jest w przypadku małżeństwa, ponieważ jest to poważne zaangażowanie się w życie partnera, a tak dużo słyszy się o głośnych rozwodach, nie mówiąc o tym, że nawet jeśli posiadamy majątek (a druga strona nic nie ,,wniosła” do małżeństwa – to po nim stracimy go połowę). Wiele starszych ludzi mówi, że nie do pomyślenia jest to, że istnieje coś takiego jak dojrzały związek z dzieckiem bez ślubu, jednakże w dzisiejszych czasach coraz więcej osób ignoruje to ,,gderanie” ponieważ nasze społeczeństwo teraz wygląda nieco inaczej, wystarczy spojrzeć na duże miasta w Polsce, ponieważ statystycznie z roku na rok przyrasta coraz więcej par z dzieckiem, jednakże bez brania ślubu kościelnego

Kiepska sytuacja na rynku pracy

Nie uciekniemy od tego, że nadal jesteśmy zwierzętami, dlatego nasze instynkty aby mieć dzieci z jak największą ilością osób nadal będą gdzieś w nas siedzieć, co również przekłada często się na to, iż w naszym kraju większość osób ma dość nieciekawą sytuację ekonomiczną, więc nawiązując do powyższego, wystarczy iż kobieta znajdzie sobie kogoś kto więcej zarabia, żeby taki związek się rozpadł – przez co większość mężczyzn nie widzi sensu aby się żenić.

Brak chęci na pełne zaangażowanie

Wiele osób obawia się, iż po ślubie jedna ze stron zacznie czuć się zwolniona z obowiązku dbania o siebie, bądź o partnera, co sprawia że osoby które kiedyś to rozważały, zaczynają czuć się nieswojo, przez co pojawiała się z czasem chęć znalezienia innej formy związku. Musimy pamiętać również o tym, że obrączka to nie jest sposób na to, że mamy partnera ,,na sznurku” – ponieważ bardzo szybko może to przerodzić się w kolejny rozwód.